Ogrody Watykańskie – Miejsce odpoczynku i medytacji papieża

Ogrody Watykańskie przez całe stulecia były niedostępne dla zwiedzających. Od czasów papieża Piusa XII (1939 – 1958) stały się ogólnodostępne, jednak wizytę należy zawsze wcześniej zaplanować, gdyż ogrody stanowią miejsce częstych przechadzek papieży i ich gości. Styl, w jakim utrzymane są Ogrody nie jest ujednolicony. Dzikość i naturalność przyrody miesza się tutaj z romantyzmem stylu francuskiego oraz uporządkowaniem i „dyscypliną” ogrodnictwa typowo angielskiego.

Wytyczone i wypielęgnowane ścieżki wiją się labiryntami pomiędzy doskonale utrzymanymi trawnikami, mijają przemyślnie rzeźbione fontanny (np. miniaturowy model XVII-wiecznego galeona, z którego dział wypływa woda) i doprowadzają do przeróżnych grot i kapliczek, altanek, tarasów widokowych czy domu letniego. Wszystko to otoczone jest rzadkimi okazami roślin z całego świata, niespotykanymi krzewami i wielowiekowymi drzewami. Królują jednak rośliny klimatu typowo śródziemnomorskiego jak palmy, cedry czy oleandry. Ciekawym elementem oranżerii Ogrodów Watykańskich są rośliny iście egzotyczne takie jak koperek i szczypiorek, hodowane na specjalne życzenie Jana Pawła II.

Ogrody Watykańskie pełne są wcześniej wspomnianych kapliczek i grot. Możemy tu znaleźć między innymi podobiznę Matki Boskiej Fatimskiej, Jasnogórskiej czy Madonny z Gwadelupy. Najbardziej znana jest grota Matki Boskiej z Lourdes (zbudowana jako replika prawdziwej), w której Jan Paweł II zamykał obchody Miesiąca Maryjnego. Naszą uwagę podczas zwiedzania ogrodów przyciągnie niewątpliwie herb papieski, ułożony z różnych gatunków traw, którego część niezmienna to klucze św. Piotra i tiara, a część zmieniająca się to symbol papieża aktualnie sprawującego rządy.

W najdalej wysuniętym zakątku Ogrodów Watykańskich znajduje się lądowisko dla helikopterów. Jego powstanie Watykan zawdzięcza papieżowi Pawłowi VI. Stąd papież udaje się na inne lotniska, takie jak Fiumicino czy Ciampino, aby udać się w dalszą podróż po Italii czy innych państw. W chwili, gdy lotnisko nie jest wykorzystywane służy jako plac do ćwiczeń dla Gwardii Szwajcarskiej.

 

 

Bilety do ogrodów watykańskich mogą być zakupione tylko z rezerwacją, nie ma sprzedaży w kasach muzeum.
Bilety do ogrodów udostępniają wejście również do muzeów watykańskich.

1. Tura po ogrodach 40 min. – przejazd minibusem
koszty biletów 37 euro dorośli
23 euro młodzież 
dzieci do 6 roku życia nie mogą wziąć udziału w tej wycieczce

2. Tura po ogrodach 2 godz. – na pieszo
koszty biletów 33 euro dorośli
24 euro młodzież 
dzieci do 6 roku roku życia wejście darmowe