Trasy wycieczek

Zwiedzić z przewodnikiem KOLOSEUM, obszar archeologiczny FORUM ROMANUM i PALATYN to prawdziwa podróż w czasie do przeszłości Rzymu, od jego założenia aż po szczyt jego potęgi. Naszą wycieczkę rozpoczniemy od Koloseum.

Razem z kompleksem muzealnym jest z pewnością miejscem, które chociaż raz w życiu trzeba zobaczyć. Naszą wizytę rozpoczniemy od PINAKOTEKA, gdzie zapoznamy się z największymi artystami Renesansu oraz z innowacjami wprowadzonymi przez mistrzów malarstwa włoskiego, takich jak Rafael, Caravaggio, Leonardo Da Vinci.

Ogrody Watykańskie przez całe stulecia były niedostępne dla zwiedzających. Od czasów papieża Piusa XII (1939 – 1958) stały się ogólnodostępne, jednak wizytę należy zawsze wcześniej zaplanować, gdyż ogrody stanowią miejsce częstych przechadzek papieży i ich gości.

Rzym to Muzeum na otwartym powietrzu bogactwo jego dzieł jest ogromne. Zachęcam do tego spaceru tych wszystkich, którzy kochają malarstwo i architekturę, tych którzy chcą posłuchać ciekawych historii lokalnych, zatrzymać się w kawiarni i wypić dobrą kawę. Spacer jest przyjemny i relaksujący. Zobaczymy najpiękniejsze fontanny, kościoły i place Rzymu. 

Spacer śladami Caravaggio będziemy dedykować jednemu z najsłynniejszych artystów malarstwa włoskiego. Zatrzymamy się w kościele Św. Luigi dei Francesi, gdzie znajduje się cykl obrazów dedykowanych Św. Mateuszowi, w kościele Sant’ Agostino, gdzie znajduje się obraz Madonna dei Pallegrini, i na koniec nieunikniony kościół Santa Maria del Popolo.

Etapem niezbędnym wycieczki po Rzymie dla każdego zwiedzającego jest odwiedzić miejsca święte – Bazyliki papieskie – miejsca modlitwy, skupienia, ale i miejsca o bezmiernej wartości architektonicznej i artystycznej. Należą do nich Bazylika Św. Jana, Bazylika Św. Pawła, Bazylika Matki Boskiej Większej, Bazylika Św. Krzyża.

Historia muzeów kapitolińskich rozpoczęła się w 1471 roku, kiedy papież Sykstus IV podarował rzymianom niektóre z najpiękniejszych starożytnych obrazów pochodzących z dawnego pałacu papieskiego, tworząc pierwsze publiczne muzeum na świecie.

Jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków miasta, rozciągających się na przestrzeni 80 ha. Park składa się z obszarów o rozmaitym charakterze, ogrody o geometrycznych klombach, obszary ukształtowane malowniczo, typowe dla ogrodów angielskich, laki i małe lasy które przypominają pejzaż wsi około rzymskiej.

Pisał Tacyt „wzdłuż tej pięknej drogi mnożyły się wille, świątynie, grobowce rodzinne znakomitych rodów”. Resztki tych ruin jeszcze dziś można zobaczyć przy drodze chociaż obdarte z marmurów i zniszczone w czasie, jedna z nich lepiej zachowanych to mauzoleum córki zdobywcy Krety Metellusa Cecylii zwana Tomba di Cecilia Metella.

Rezydencja cesarza Hadriana najprawdopodobniej zbudowana według jego projektu. Budowana przez cały okres panowania cesarza odbiega rozmiarami od typowej willi rzymskiej, ponieważ zbudowana na obszarze szacowanym na około 120 hektarów. Imponujące jej pozostałości potwierdzają wielkość i bogactwo Rzymu.

Niedaleko Rzymu znajduje się jeden z najsłynniejszych obiektów archeologicznych miasta, ruiny antycznego portu rzymskiego Ostia. Miasto położone wśród cyprysów i sosen śródziemnomorskich ukazuje nam lepiej od innych znajdujących się w Rzymie obiektów metody budowy, materiały budowlane oraz życie codziennie mieszkańców.

Przez muzea watykańskie przewija się dziennie około 30 tysięcy osób, tłumy turystów często nie pozwalają nam się skupić na podziwianiu sztuki, stąd proponuję Państwu poranne zwiedzanie przed otwarciem muzeów, w kameralnej atmosferze połączone ze śniadaniem na terenie muzeów watykańskich.