Trasa 5 – Muzeum Kapitolińskie

Trasa:
– Muzeum Kapitolińskie

Czas zwiedzania:
ok. 3 godzin

Szlak, który prowadzi poprzez Wzgórze Kapitolińskie ukazując je w całej swojej krasie, jest on bowiem centrum bogactwa kulturowego miasta. Tu bardziej niż gdziekolwiek indziej widoczny jest związek między starożytnością i współczesnością.

kapitol10Jest on zatem miejscem idealnym aby rozpocząć właśnie stad nasza „podroż”, zapoznając się z miastem poprzez zwiedzanie 3-ech budowli, które otaczają Pałac Kapitoliński gdzie możemy dostrzec jego okazałość, która to jest owocem dziel geniusza Michała Anioła. Jest on jednocześnie miejscem gdzie nieustannie przejawia się duch inspiracji architektury starożytnego Rzymu.

kapitol4Wchodząc do Muzeum Kapitolińskiego, które jest najstarszym muzeum świata odnosi się wrażenie iż odzywają się tu protagoniści przeszłości. Następne dzieła sztuki to sale poświecone starożytności gdzie znajduje się Wilczyca Kapitolińska, Galata konajacy, popiersia, rzeźby głów, posagi cesarzy, papieży, filozofów, poetów, bogów i bohaterów.

Pinakoteka to miejsce gdzie dzieła Caravaggio wybijają się spośród dzieł przedstawionej tu sztuki. Możemy podziwiać również kolekcje ceramiki etruskiej i greckiej oraz freski przedstawiające sławne legendy i historie Rzymu. Z tego miejsca jesteśmy w stanie zobaczyć teren ogrodu krytego gdzie brązy Herkulesa, Konstantyna i Marka Aureliusza na koniu współżyją doskonale z otaczająca je naturą. Taras Tabularium ukazuje nam urzekającą panoramę Forum Romanum wskrzesza chlubna przeszłość cesarzy, którzy to, właśnie z tego tarasu zarządzali światem i strzegli podwładnych pogrążonych w ich codziennych czynnościach.