Trasa 3 – Szlakiem pielgrzymów

 Trasa:
– Bazylika Św. Krzyża
– Bazylika Św. Jana
– Bazylika Św. Pawła
– Bazylika Matki Boskiej Większej

Czas zwiedzania:
ok. 6 godzin

Bazylika Św. Pawła:
Zbudowana na grobie Pawła i odbudowana niemal całkowicie po pożarze w 1823 roku jest druga pod względem wielkości bazyliką w Rzymie. Pośród wielu niezwykle cennych dzieł sztuki, które znajdują się w świątyni warto zwrócić uwagę na baldachim Arnolfa di Cambio ocalony z pożaru i dziedziniec klasztorny Vasalettigo zbudowany na początku XIII wieku, tu znajdują się portrety wszystkich papieży.

bazylika5Bazylika Św. Krzyża:
Bazylika zbudowana na ruinach pałacu Matki Cesarza Konstantyna Św. Heleny. Tutaj wierni z całego świata zmierzają żeby uklęknąć przed narzędziem męki Jezusa „Krzyża z Jerozolimy”, który Św. Helena przywiozła do Rzymu w IV w. n.e.


Roma_San_Giovanni_in_LateranoBazylika Św. Jana na Lateranie:

Niecałe 500 m dalej od bazyliki Św. Krzyża znajduje sie Bazylika Św. Jana na Lateranie. Zbudowana w 312 r. była pierwszą siedzibą kościoła chrześcijańskiego. Wielokrotnie niszczona i łupiona została XVII wieku przebudowana i wzbogacona cennymi dziełami sztuki. Tutaj w przepięknym gotyckim Tabernakulum znajdują sie czaszki patronów Rzymu Piotra i Pawła. Obok katedry znajduje sie Sancta Sanctorum i Świetne Schody, po których Chrystus zstępował do Piłata.

Bazylika Santa Maria Maggiore:
Należy do najmniejszych bazylik papieskich. Tradycja mówi ze to tutaj papieżowi objawiła się Matka Boża i w pełni lata spadł śnieg, dlatego często nazywana jest Bazylika Matki Bożej Śnieżnej. Tutaj pod głównym ołtarzem znajduje się kolebka z Betlejem.