Trasa 2 – Rzym Antyczny

 Trasa:
– Koloseum
Roma-Stemma– Palatyn
– Forum Romanum
– Więzienia Mamertyńskie
– Kapitol
– Teatro Marcello
– Usta Prawdy
– Circo Massimo

Czas zwiedzania:
ok. 3 godzin

Naszą wizytę zaczniemy od Koloseum, amfiteatru wzniesionego za dynastii Flawiuszów, dzięki grabieżom dokonanym w Jerozolimie oraz podatkom nałożonym na populacji żydowskiej. Prawdopodobnie wzięło ono nazwę od ogromnego posągu Nerona wykonanego z brązu, który znajdował się w tym miejscu. Nieopodal Łuk Tytusa, na którego wewnętrznych ścianach możemy podziwiać sceny tryumfu Cesarza miedzy innymi siedmioramienny kandelabr, który pochodzi z jerozolimskich łupów.
Wchodząc na Forum zostawimy po lewej stronie Palatyn, gdzie znajdują się nie tylko pozostałości majestatycznych budowli pałaców cesarskich, ale także skromnych chat pierwszych osadników. Po prawej stronie ogromna budowla bazyliki, którą rozpoczął Massenzio, a zakończył Konstantyn. Tu odnaleziono statuę Konstantyna gigantycznych rozmiarów. Do dzisiaj pozostała tylko 2,5 metrowa głowa oraz stopa o 2 metrach długości.
ColosseoDroga, która będzie nas prowadzić przez Forum na Kapitol to Via Sacra, znana też z opowieści o największym nudziarzu czasów antycznych. Ten okropny safanduła zatarasował drogę poecie Horacemu, który spacerował zamyślony i nigdy juz go nie opuścił. Biedny poeta był tak dotknięty tym faktem, ze pozostawił nam z tego spotkania satyrę.
W centrum Forum znajduje się Dom Westalek. Ten kult był tak dalece ceniony iż uważa się, że poprzedza on nawet założenie Rzymu. Jak głosi legenda Rea Silvia, Matka Romulusa i Remusa, była Westalką. Tuż obok znajdują się ruiny świątyni Juliusza Cezara gdzie dokonał się jeden z największych dramatów historii, tu zostało spalone ciało Juliusza Cesara.
Nasza wizyta nie może być dostatecznie zadowalająca, jeżeli nie spojrzymy choć na chwile na pobliskie Fora Cesarskie, a w szczególności na Forum Trajana. Teren na jego budowę uzyskano usuwając zbocza wzgórza Kwirynalu, a o którego wysokości świadczy dzisiaj Kolumna Trajana.
Wędrówkę zakończymy przed Termami Caracalli, które świadczą o cywilizacji i dobrobycie, są oznaką prestiżu i ostentacją zamożności. Termy były jedną z najbardziej imponujących budowli czasów starożytnych i właśnie z tego powodu zachowały się ich resztki w wielu miejscach. Obok jest Ciro Massimo, miejsce wyścigów konnych. Były one niesamowitym spektaklem, ale realizowane były przede wszystkim dla rywalizacji, zwycięstwa oraz zdobycia nagrody. Tu został nakręcony słynny film „BEN HUR” z Charltonem Hestonem.