Ogrody Watykańskie i Nekropolia przy via Triumphalis

Czas zwiedzania:
Ok. 3 godzin
Wejście z rezerwacją

ogrody7Ogrody Watykańskie przez całe stulecia były niedostępne dla zwiedzających. Od czasów papieża Piusa XII (1939 – 1958) stały się ogólnodostępne, jednak wizytę należy zawsze wcześniej zaplanować, gdyż ogrody stanowią miejsce częstych przechadzek papieży i ich gości. Styl, w jakim utrzymane są Ogrody nie jest ujednolicony. Dzikość i naturalność przyrody miesza się tutaj z romantyzmem stylu francuskiego oraz uporządkowaniem i „dyscypliną” ogrodnictwa typowo angielskiego.

Wytyczone i wypielęgnowane ścieżki wiją się labiryntami pomiędzy doskonale utrzymanymi trawnikami, mijają przemyślnie rzeźbione fontanny (np. miniaturowy model XVII-wiecznego galeona, z którego dział wypływa woda) i doprowadzają do przeróżnych grot i kapliczek, altanek, tarasów widokowych czy domu letniego. Wszystko to otoczone jest rzadkimi okazami roślin z całego świata, niespotykanymi krzewami i wielowiekowymi drzewami. Królują jednak rośliny klimatu typowo śródziemnomorskiego jak palmy, cedry czy oleandry. Ciekawym elementem oranżerii Ogrodów Watykańskich są rośliny iście egzotyczne takie jak koperek i szczypiorek, hodowane na specjalne życzenie Jana Pawła II.

Ogrody Watykańskie pełne są wcześniej wspomnianych kapliczek i grot. Możemy tu znaleźć między innymi podobiznę Matki Boskiej Fatimskiej, Jasnogórskiej czy Madonny z Gwadelupy. Najbardziej znana jest grota Matki Boskiej z Lourdes (zbudowana jako replika prawdziwej), w której Jan Paweł II zamykał obchody Miesiąca Maryjnego. Naszą uwagę podczas zwiedzania ogrodów przyciągnie niewątpliwie herb papieski, ułożony z różnych gatunków traw, którego część niezmienna to klucze św. Piotra i tiara, a część zmieniająca się to symbol papieża aktualnie sprawującego rządy.

ogrody10W najdalej wysuniętym zakątku Ogrodów Watykańskich znajduje się lądowisko dla helikopterów. Jego powstanie Watykan zawdzięcza papieżowi Pawłowi VI. Stąd papież udaje się na inne lotniska, takie jak Fiumicino czy Ciampino, aby udać się w dalszą podróż po Italii czy innych państw. W chwili, gdy lotnisko nie jest wykorzystywane służy jako plac do ćwiczeń dla Gwardii Szwajcarskiej.

Nekropolia przy via Triumphalis
W czasach rzymskich Watykan znajdował się daleko poza miastem. Ziemie po prawej stronie Tybru słynęły z kopalni gliny, winnic, ale również znajdowały się tutaj parki: jeden z nich został potem przeznaczony przez Kaligulę na budowę cyrku na którym za czasów Nerona został ukrzyżowany Św. Piotr. Drugi został przekształcony przez cesarza Hadriana na budowę swojego grobowca, dzisiaj znany jako Zamek Św. Anioła.

Wzdłuż drogi Via Tryumphalis która ciągnęła się przez prawie całe wzgórze watykańskie chowano zmarłych, budowano różnego rodzaju grobowce (dla bogatszych mauzolea, dla biedniejszych kolumbaria), a nawet chowano bezpośrednio w ziemi.
Na terenie Watykanu w 2003 roku odkryto jedną z tych nekropolii usytuowaną pod parkingiem w północnej części miasta.

16_evento_santa_rosa_sepVIIIW zakresie bogactw archeologicznych miasta Rzymu jest ona jedną z największych i najbardziej reprezentatywnych nekropolii Rzymu, ponieważ pokazuje nam różne rodzaje grobów. Przyzwyczajeni do grobów cesarskich i grobów klasy społecznej najbogatszej przy drodze Apijskiej tutaj możemy zobaczyć jak chowano ludzi należących do średniej i najniższej warstwy społecznej. Między grobami można zobaczyć bogato zdobione sarkofagi, drewniane urny, mauzolea wypełnione mozaikami. Liczne inskrypcje i mozaiki dają obraz codziennego życia.

Budowa tego charakterystycznego elementu krajobrazu watykańskiego została zapoczątkowana po 1277 roku, z inicjatywy ówczesnego papieża Mikołaja III, który był pierwszym papieżem mieszkającym na stałe w Watykanie. Z początku ogrody te były skromnych rozmiarów, stopniowo rozrastały się aż do dzisiejszych rozmiarów ok. 25 ha, co w porównaniu z całą powierzchnią Stolicy Apostolskiej, jest rozmiarem imponującym (ok. 1/2 powierzchni Watykanu).