Ogrody Barberini w Castel Gandolfo

Czas zwiedzania: 
Ok. 2 godzin
Wejście z rezerwacją

castel-gandolfo4Castel Gandolfo to miejsce gdzie tradycyjnie papieże spędzają swoje wakacje letnie, razem z rezydencją na Lateranie to ostatnia własność która znajduje się poza murami Watykanu. Jedna z największych powierzchni która otrzymała status extraterytorialności na terenie Włoch, położona na 55 ha na których znajdują się 3 wille kardynalskie (Cibo, Del Moro, Barberini) i 30 ha parku i ogrodów ale również i farma skąd owoce i warzywa trafiają na stół papieża.

Wnętrza pałaców goszczą biblioteki ok. 22 tys. tomów, dzieła sztuki. W północnej części Pałacu znajduje się obserwatorium astronomiczne przeniesione z Rzymu w latach trzydziestych, posiada 3 teleskopy. Obserwatorium prowadzone jest przez zakon Jezuitów.
Castel Gandolfo to male miasteczko które liczy 9 tys. mieszkańców, leży nad jeziorem Albano, ok. 25 km od Rzymu.

Terytorium na którym znajduje się Castel Gandolfo ma długą historię. W latach trzydziestych odnaleziono tutaj fragmenty rezydencji letniej cesarza Domicjana, który panował w latach 81 n.e -96 n.e. Willa zbudowana była na wygasłym stożku wulkanu, w skład niej wchodziły, cyrk, świątynia Minerwy, teatr.

castel-gandolfo1Niektórzy uważają że wcześniej znajdowała się tutaj Alba Longa jak pisze Virgiliusz w Eneidzie osada założona przez Ascanio, syna Eneasza, potem zniszczona przez Rzymian w 7 w p.n.e. Po śmierci Domicjana niewielu cesarzy spędzało czas w rezydencji, niektórzy preferowali budować inne, wśród nich był Hadrian który zbudował 30 km dalej swoją przepiękną rezydencję w Tivoli.
W okresie średniowiecza wiele pozostałości zostało użytych do innych budowli np do budowy katedry w Orvieto.

castel-gandolfo3W 13 wieku rodzina Gandolfów pochodząca z Genui zbudowała zamek fortyfikowany „Castrum Gandulphi” od którego bierze nazwę Castel Gandolfo. Zamek znajdował się na szczycie wzgórza obwarowany murami, po paru dziesiątkach lat stał się własnością rodziny Savelli. Przez 300 lat rodzina Savelli utrzymywała zamek, pod koniec XV wieku na skutek dużego zadłużenia przekazała zamek w ręce papieża. W roku 1604 został podpisany dekret na podstawie którego Castel Gandolfo stał się własnością papieża.

castel-gandolfo2W XVI wieku za czasów panowania Urbana VIII wzniesiono tutaj wille papieską ze wspaniałymi ogrodami. Urban VIII wyjątkowo kochał to miejsce, przybywał tutaj dwa razy w roku. Jego pierwsza podróż odbyła się 1626, kronika opisuje że orszak składał się ze 150 osób. Drugi papież któremu poeta Gioachino Belli dedykuje sonet to Grzegorz XIV. Tak recytuje sonet: w Rzymie słońce nie przestanie świecić dopóki papież nie wróci z wakacji.

Papież Pius XII spędził wiele czasu w rezydencji a w czasie drugiej wojny światowej otworzył ogrody dla 12 tys. ludzi którzy chronili się tutaj przed bombardowaniami. Jan XXIII nie potrafił siedzieć zamknięty w pałacu, słynął ze swoich ucieczek w teren. Paweł VI zbudował tutaj salę na audiencje. Dla Jana Pawla II rezydencja stała się drugim Watykanem, gdzie nie tylko wypoczywał ale prowadził również intensywną działalność publiczną. Papież Franciszek z kolei spędza swoje wakacje w Watykanie i postanowił otworzyć ogrody dla zwiedzających.